12 LIPCA

PIĄTEK, Wspomnienie św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, biskupa i męczennika

EWANGELIA - Mt 10, 16-23 (Apostołowie będą prześladowani)

Jezus powiedział do swoich apostołów:
«Oto Ja was posyłam jak owce między wilki. Bądźcie więc roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie.
Miejcie się na baczności przed ludźmi. Będą was wydawać sądom i w swych synagogach będą was biczować. Nawet przed namiestników i królów będą was wodzić z mego powodu, na świadectwo im i poganom. Kiedy was wydadzą, nie martwcie się o to, jak ani co macie mówić. W owej bowiem godzinie będzie wam poddane, co macie mówić. Gdyż nie wy będziecie mówili, lecz Duch Ojca waszego będzie mówił przez was.
Brat wyda brata na śmierć i ojciec syna; dzieci powstaną przeciw rodzicom i o śmierć ich przyprawią. Będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu mego imienia. Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony.
Gdy was prześladować będą w tym mieście, uciekajcie do innego. Zaprawdę powiadam wam: Nie zdążycie obejść miast Izraela, nim przyjdzie Syn Człowieczy».

MEDYTACJA

Jezus zapowiada uczniom, że będą przesłuchiwani, niesłusznie oskarżani i nienawidzeni. Będą cierpieć fizycznie i umierać, dlatego że przyznają się do Niego. Jednocześnie wzywa do zaufania Duchowi Świętemu.

Jeśli uczniowie pozwolą Duchowi Świętemu prowadzić się, staną się kimś, przez kogo Duch będzie mógł działać i dawać świadectwo Bożej Miłości. To bardzo trudna, ale najlepsza droga do zbawienia. Pozostaje ufność, że Duch Ojca będzie w nas.

Dostrzeżmy przywilej naśladowania Pana i udział w dziele zbawiania świata przez akceptację krzyża. Chodzi o wysoką stawkę, którą jest pełnia życia z Bogiem.

Jezus posyła nas jak owce między wilki nie dlatego, że nas nie lubi, albo że jest nieczuły na nasz los. On czyni nas "owcami", a nie "wilkami", dlatego posyła nas jak owce. Świat nie potrzebuje więcej "wilków". "Wilki" nie są dziełem Boga.

To, że jesteśmy "owcami" nie jest równoznaczne z tym, że jesteśmy słabi. Naszym pasterzem jest Jezus, a to oznacza, że nic nam nie grozi. Wilk jest zły, bo jest zdany na siebie. Owca nie musi być zła i agresywna, bo ma pasterza, który ją chroni.

Wielu cierpi fizycznie, duchowo i psychicznie z powodu imienia Jezus. Często są w sytuacji jak owce między wilkami. Ale ich świadectwo jest bardzo potrzebne, ich modlitwa jest bardzo potrzebna i ich wiara jest bardzo potrzebna tym, którzy dzisiaj mówią Jezusowi „nie!”.

Prośmy Ducha Świętego o zaufanie Mu pośród lęku i codziennych trudów oraz o łaskę wierności Jezusowi do końca...


 

 

Flag Counter