30 MAJA

CZWARTEK, Dzień powszedni

EWANGELIA - J 16, 16-20 (Smutek wasz zamieni się w radość)

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Jeszcze chwila, a nie będziecie Mnie oglądać, i znowu chwila, a ujrzycie Mnie».
Wówczas niektórzy z Jego uczniów mówili między sobą: «Co to znaczy, co nam mówi: „Chwila, a nie będziecie Mnie oglądać, i znowu chwila, a ujrzycie Mnie”; oraz: „Idę do Ojca?” Powiedzieli więc: «Co znaczy ta chwila, o której mówi? Nie rozumiemy tego, co mówi».
Jezus poznał, że chcieli Go pytać, i rzekł do nich: «Pytacie się jeden drugiego o to, że powiedziałem: „Chwila, a nie będziecie Mnie oglądać, i znowu chwila,
a ujrzycie Mnie?” Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Wy będziecie płakać i zawodzić, a świat się będzie weselił. Wy będziecie się smucić, ale smutek wasz zamieni się w radość».

MEDYTACJA

Czasami ulegamy pokusie myślenia, że Bóg nie może nas już niczym zaskoczyć. Wtedy Bóg, który jest Bogiem Wszechmogącym i Niepojętym, przypomina, że chociaż jest nam bliski, to równocześnie przekracza On wszelkie nasze wyobrażenia. Pozostaje Tajemnicą...

Spójrzmy na siebie, na swoją historię życia i poszukajmy prawdy. Dostrzeżemy własne piękno i zmarszczki powstałe od śmiechu. Tuż obok są jednak ślady po łzach, niezatarta pamięć o bólu i biedzie...

Widzieć i ujrzeć... Widzieć, to sposób, w jaki uczniowie rozpoznają w Jezusie Syna Bożego. Ujrzeć, to sposób, w jaki uczniowie zostaną postawieni wobec doświadczenia Chrystusa zmartwychwstałego.

Można by powiedzieć tak: "Przez chwilę jeszcze będziecie musieli rozpoznawać Mnie za pośrednictwem mojego widzialnego, dotykalnego ciała. Potem zaś ujrzycie Mnie innymi oczyma, ponieważ ukażę się wam przemieniony, przekształcony i uduchowiony"...

Albo: "Obydwa doświadczenia będą się różnić między sobą. Jeżeli teraz z trudem przechodzicie przez widzenie ciała wraz z wątpliwościami i pytaniami, to później to zniknie. Wówczas będziecie mieli już za sobą czas próby i ciemności, ponieważ znajdziecie się wewnątrz światła".

Kiedy uczniowie płakali z powodu śmierci Jezusa, ci którzy Go zabili, weselili się. Wkrótce jednak smutek uczniów zamienił się w radość, której podstawą było zmartwychwstanie Jezusa.

Świat daje nam chwilowy nastrój, którego domeną jest ulotne uczucie zadowolenia. Natomiast Jezus daje nam prawdziwą radość, która nie przemija, bo jest trwałym stanem istnienia.

Jeżeli nie doświadczamy prawdziwej Chrystusowej radości, to tylko dlatego, że zostawiamy Jezusa i zwracamy się ku światu.

Bóg mówi do nas na wiele sposobów - poprzez sakramenty, słowo Boże, ludzi i jest w tym bardzo kreatywny. Najczęściej jednak nie rozumiemy, co Bóg do nas mówi. A powinniśmy Go słuchać i słyszeć, rozumieć i zrozumieć oraz żyć według tego, co mówi...

Dla świata Chrystus, ze swoimi wymaganiami, jest niewygodny. Niewygodne jest, że nad światem jest Bóg, który przyjdzie osądzić ludzkie czyny.
Tego ludzka pycha nie potrafi znieść...

Chronos i kairos... Życie każdego z nas ma swój czas. Chronos, czas doczesny, gdy odmierzamy dni i lata, chronologię naszego życia. Kairos, Boży czas, czas zbawienia. Z naszą historią ludzką splata się historia zbawienia.

Otwórzmy nasze serca na kairos, dar czasu zbawienia, który wpisuje się w rytm naszego doczesnego czasu. Przecież każdy dzień, każdą chwilę naszego życia, wpisujemy w wieczność...

Spraw Panie, abyśmy uwierzyli, że to, co jest niemożliwe dla nas, zawsze możliwe jest dla Ciebie...

Prośmy o dogłębne przeświadczenie o obecności Jezusa w stanie strapienia...

 

 

 

 

Flag Counter