19 MARCA

WTOREK, Uroczystość św. Józefa, oblubieńca Najświętszej Maryi Panny

EWANGELIA - Mt 1, 16. 18-21. 24a (Józef poznaje tajemnicę Wcielenia)

Jakub ojcem Józefa, męża Maryi, z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem.
Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego.
Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie.
Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: «Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem
z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów».
Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański.

MEDYTACJA

Zdolność Józefa do odczytywania Bożych poruszeń w sobie motywuje go do podejmowania odważnych działań. Bóg umacnia go swoim Słowem i dodaje otuchy.

Żyjemy w rozbieganym i rozkrzyczanym świecie. Dlatego poddajemy się ciągłemu pośpiechowi i bezrefleksyjnej percepcji różnych informacji.
Tak łatwo wtedy stracić Boga i nie usłyszeć Jego słowa pełnego obietnic.

Można być zniesławionym z powodu pełnienia woli Bożej, z powodu podejmowania powierzonej przez Niego misji. Dzieje się tak dlatego, bo nie mamy należytego kontaktu z Bogiem, a przez to nie rozumiemy Go i Jego sposobu działania.

Od św. Józefa powinniśmy uczyć się kontaktu z Bogiem. Umiał rozpoznać, kiedy jest zwykły sen, a kiedy słowo Boga. Tego można się nauczyć, ale najpierw trzeba być, jak św. Józef, "człowiekiem sprawiedliwym", czyli po prostu dobrym dla innych.

Cicha obecność św. Józefa przy Jezusie i Maryi, to istotna katecheza dla nas. Św. Józef uczy nas pokory i zaufania Bogu... „Esto humilis et pacificus, et erit tecum Jesus“ (Bądź pokorny i pełen pokoju, a Jezus będzie z tobą) (Tomasz a Kempis)...

Jak św. Józef powinniśmy być sprawiedliwi, dyskretni i otwarci na Bożą wolę. By tak się mogło stać, powinniśmy być ludźmi modlitwy...


 

 

Flag Counter